افزونه جلالی را نصب کنید. 11 ربيع أول 1444 Thursday, 6 October , 2022 تعداد دیدگاهها : 4×

بیشترین رکورد فرونشست زمین مربوط به نزدیکی تهران و دشت ورامین است

شناسه : 1981 13 اکتبر 2021 - 13:55 ارسال توسط :
زارع با بیان اینکه بیشترین رکورد فرونشست زمین مربوط به نزدیکی تهران و دشت ورامین است گفت: میزان فرونشست‌ها ادامه دار باشد، علاوه بر آنکه به خانه‌های مردم آسیب وارد می‌شود، به زیرساخت‌های زمین را صدمه می‌زند.
بیشترین رکورد فرونشست زمین مربوط به نزدیکی تهران و دشت ورامین است
پ
پ

دکتر مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با برنامه «صبح و گفتگو» در مورد زلزله‌های اخیر کشور مصاحبه تلفنی کرد.

زارع گفت: از 609 دشت ایران، 420 تای آنها دشت ممنوعه است چرا که در این دشت‌ها میزان آب وارد شده با برداشتی یکسان نیست و برداشت بیش از توان موجب تخلیه سفره آب زیر زمینی و پس از چند سال فرو نشست زمین می‌شود و در 28 استان کشور با آن مواجه هستیم.
وی افزود: در نزدیکی شهرهای بزرگ بیشترین فرونشست‌ها رخ می‌دهد و بیشترین رکورد آن مربوط به نزدیکی تهران و دشت ورامین است که در بیشینه مقدارها حدود 25 تا 35 سانتی متر در سال فرونشست داریم.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی اظهار کرد: این مقدار فرونشست به معنای بیش از 1 متر فرونشست در هر سه سال است و 350 هزار چاه غیرمجاز هستند و حدود 40 درصد آنها عمیق هستند و لذا می‌توان حدس زد حدود 100 هزار چاه در ایران داشته باشیم که برداشت آب زیر زمینی دارند و تحت نظارت نیستند و با اضافه بار جمعیتی در آن مناطق در نهایت فرونشست‌ها بیشتر می‌شود.

زارع خاطرنشان کرد: شهرستان پاکدشت استان تهران که در حال حاضر به یک شهرستان تبدیل شده است و از منابع آبی استان تهران استفاده می‌کنند و لذا ضرورت آمایش سرزمینی بیشتر از پیش احساس می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر میزان فرونشست‌ها ادامه دار باشد، علاوه بر آنکه به خانه‌های مردم آسیب وارد می‌شود، به زیرساخت‌های زمین را صدمه می‌زند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

اخبار مرتبط

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت ارم خبر منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.